PRIEKŠLAICĪGI DZIMIS BĒRNS

Par priekšlaikus dzimušu sauc mazuli, kurš piedzimis ātrāk par 37 pilnām mātes grūtniecības nedēļām. (Pasaules Veselības organizācijas (PVO) definīcija).

Jebkurā gadījumā, kad bērniņš piedzimst pārāk agri, viņa ķermenis nav pietiekami attīstīts. Rezultātā priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem bieži ir nepieciešama speciālistu palīdzība jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā jeb JITN.

Priekšlaicīgi dzimušos bērnus iedala vairākās grupās atkarībā no mātes grūtniecības nedēļas dzimšanas brīdī – jo mazākā grūtniecības nedēļā bērniņš ir dzimis, jo lielāki draudi veselībai. Vislielākais risks ir bērniņiem, kuri dzimuši līdz 26. grūtniecības nedēļai.

DZIMIS PIRMS 28. NEDĒĻAS

Mazulis atšķiras no laikā dzimuša bērna, jo ir ļoti maziņš (svars 400 – 1600g, garums 25 – 33cm), viņa āda ir sārta, viegli ievainojama, bez zemādas tauku kārtas, tai ir redzami ādas asinsvadi, kā arī smalks, pūkains apmatojums, ko sauc par lanugo

DZIMIS NO 29.-34.NEDĒĻAI

Šie bērniņi līdzinās iepriekš aprakstītajiem mazuļiem, bet parasti viņu svars un garums ir lielāks (1000 – 2500g, 30 – 35cm) un orgānu sistēmas – labāk attīstītas. Arī šie bērniņi bieži salst, vēl nemāk paši paēst, tomēr ir aktīvāki, enerģiskāk kustēties.

DZIMIS NO 35.-37.NEDĒĻAI

Šiem bērniem ir lielāks ķermeņa svars un garums (1600 – 3400g, 38 – 45cm), bet tie joprojām ir mazāki nekā laikā dzimušie mazuļi. Lielākā daļa no šiem bērniem var iztikt bez elpošanas atbalsta un surfaktanta, bet citiem sākumā vajag palīdzēt.

NODERĪGI ZINĀT

Bērniņš ir „mazs gestācijas laikam”

Bērniņa svars piedzimstot ir mazāks par to, kādam vajadzētu būt svaram atbilstošajā grūtniecības nedēļā. To var novērtēt, salīdzinot jūsu bērna svaru ar speciālām līknēm, kur redzams svars, garums un galvas apkārtmērs atbilstoši katrai grūtniecības nedēļai. Iemesli tam var būt dažādi, un tos nosaka, izvērtējot grūtnieces un augļa veselību un placentārās funkcijas.

Bērniņš ir „liels gestācijas laikam”

Liels gestācijas laiks nozīmē, ka svars piedzimstot ir lielāks par to, kādam vajadzētu būt svaram atbilstošajā grūtniecības nedēļā. To var novērtēt, salīdzinot bērna svaru ar speciālām parametru līknēm, kurās redzams svars, garums un galvas apkārtmērs atbilstoši katrai grūtniecības nedēļai. Biežākais iemesls ir mātes saslimšana ar cukura diabētu – augļa asinīs ir palielināts cukura līmenis, kas izraisa insulīna paaugstināšanos, bet insulīns veicina augļa pastiprinātu augšanu un tauku uzkrāšanos. Reizēm cēlonis var būt ģenētisks. Nozīme ir arī vecāku auguma parametru īpatnībām.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.