SVARA KONTROLE

Daudzi jaunie vecāki nereti jūtas nobažījušies par sava bērniņa svaru. Ātrums, ar kādu jaundzimušais pieņemas svarā, var sniegt nozīmīgu informāciju par mazuļa vispārējo veselību. Priekšlaicīgi dzimuši bērni prasa īpašas rūpes arī barošanas jomā. Mazuļa svara izmaiņu pārzināšana var palīdzēt sekot līdzi viņa veselības stāvoklim kopumā.

DZIMŠANAS SVARS

Laikā dzimuši bērniņi parasti sver no 2800 līdz 4200g. Taču priekšlaikus dzimuši mazuļi sver mazāk. Daži no viņiem sver pat mazāk nekā 900g, kamēr citi var svērt gandrīz tikpat, cik pilnā laikā dzimuši jaundzimušie.

PROBLĒMAS

Tā kā agrāk dzimušiem bērniņiem ir bijis mazāk laika viņu organisma sistēmu attīstībai atkarībā no nenobrieduma līmeņa, viņi var sastapties ar dažādiem sarežģījumiem – piemēram, elpošanas problēmām, grūtībām uzturēt adekvātu ķermeņa temperatūru un pieņemties svarā, tāpēc dažiem priekšlaikus dzimušiem mazuļiem ir nepieciešamas īpašas barošanas caurulītes vai barošana caur asinsrites sistēmu, lai viņi saņemtu nepieciešamās barības vielas.

SVARA PIEAUGUMS

Svara pieaugums ir nozīmīgs rādītājs, kas tiek rūpīgi novērots visiem mazuļiem. Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā bērniņi tiek svērti katru dienu. Nevajag satraukties, ja sākotnēji mazulītim pirmajās dienās pēc piedzimšanas var novērot svara samazināšanos. Lielākā daļa šī zuduma ir uz ūdens rēķina. Lielākoties priekšlaikus dzimušie bērniņi sāk pieņemties svarā dažas dienas pēc dzimšanas.

Vēlamais svara pieaugums ir atkarīgs no mazuļa lieluma, gestācijas vecuma un veselības:

  • Tas var būt tik vien kā 5g dienā mazākajiem, 24 nedēļās pasaulē nākušiem bērniņiem vai 20g dienā lielākiem, 33. nedēļā dzimušiem mazuļiem.
  • Jebkurā gadījumā mazulim vajadzētu pieņemties svarā par 1,5g uz 100 g (15g uz 1kg) viņa svara dienā.

Priekšlaicīgi dzimuši bērni netiek izrakstīti no slimnīcas, pirms viņiem nav nostiprinājies vienmērīgs, pastāvīgs svara pieaugums un viņi var gulēt atvērtā gultiņā. Dažās slimnīcās pastāv prasības minimālajam svaram, kas bērniņam jāsasniedz, lai viņu drīkstētu laist mājās. Vidēji tie ir 2 kg, pirms viņi ir gatavi atstāt inkubatoru. Tikmēr citur rēķina vidējo svara pieaugumu. Balstoties uz „American Academy of Family Physicians” datiem, daudzas jaundzimušo nodaļas kā robežlīniju ir noteikušas svara pieaugumu par 20 – 30g dienā.

CITI APSVĒRUMI

Papildus svara pieaugumam pastāv arī citi faktori, kas var signalizēt par priekšlaicīgi dzimušo bērnu veselības patieso stāvokli. Par progresīvu augšanu un nobriešanu liecina spēja uzturēt vienmērīgu ķermeņa temperatūru un ēst (ar mutes palīdzību), kā arī noteiktu medikamentu lietošanas pārtraukšana.